Zielona Wiedza dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Zapraszamy Uniwersytety Trzeciego Wieku do wzięcia udziału w projekcie edukacyjnym:
 „Zielona Wiedza dla UTW. Moja planeta bez elektrośmieci.”



Elektrozbiórka na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Zgierzu

ZU3W zorganizował zbiórkę elektrośmieci. Akcja odbywała się dwuetapowo. W piątek
25 października wysłuchaliśmy wykładu pn. Moja planeta bez elektrośmieci, który przygotowała pani dr Annę Batorczyk z Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawicielka fundacji Ziemia i Ludzie.


W sobotę w godzinach od 14 do 18, do siedziby przy ul. Łęczyckiej 24 w Zgierzu, znoszono różnego typu elektrośmieci. Stare zepsute lub zużyte telewizory, radioodbiorniki, suszarki, lokówki, czajniki, miksery, aparaty fotograficzne i telefoniczne, świetlówki, żarówki,  baterie i wiele innych niebezpiecznych odpadów, które pozostawione gdziekolwiek niszczą nasze środowisko, a tym samym zagrażają zdrowiu i życiu ludzi zwierząt i roślin.


W akcji uczestniczyło blisko 60 osób. Zgromadzono 140 kg  elektrośmieci. Dla podkreślenia idei akcji, gromadzone elektrośmieci  oznaczano etykietami otrzymanymi z Fundacji Ziemia i Ludzie. Zebraną górę elektrośmieci  odebrała i wywiozła do utylizacji,  firma Remondis  z Warszawy. Podczas zbiórki prowadzono rozmowy uświadamiające społeczność lokalną. Dorośli słuchali prelekcji i przestróg. Dzieci i młodzież – wierszyków i ciekawostek. Wszyscy uczestniczyli w konkursach z dziedziny ekologii przygotowanych przez Eko-Animatorki ZU3W: Małgorzatę Łęcką i Jadwigę Łabudę.


W nagrodę obdarowani zostali  pouczającymi książkami i gadżetami ekologicznymi, a dzieci otrzymały eko-kredki ,  eko-zabawki przekazane przez Fundację Ziemia i Ludzie, a także wiele nagród i prezentów ufundowanych lub zdobytych przez członkinie Zarządu ZU3W od  życzliwych.


Ekologiczne prace plastyczne zostały omówione przez Autorów i zostaną wyeksponowane w siedzibie ZU3W oraz zaprezentowane słuchaczom ZU3W w dniu 16 listopada br. przed wykładem w auli Kolegium Nauczycielskiego w Zgierzu.   Na zakończenie, w oczyszczonym z elektrośmieci środowisku, wszyscy smakowali wypieków przygotowanych przez organizatorki. Bardzo cieszy fakt, że zainteresowanie apelem wykazało tak wiele osób, co świadczy, że są ludzie, którym troska o środowisko leży głęboko w sercu i mogą stanowić „płomyczek” nadziei na istnienie czystej planety. Oby ten płomyczek nigdy nie zgasł.

 

Małgorzata Łęcka - sekretarz (ekoAnimator)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Człowieku, dla odzysku nie ma wieku! W każdym wieku dbaj o Ziemię swą, Człowieku!