Zielona Wiedza dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Zapraszamy Uniwersytety Trzeciego Wieku do wzięcia udziału w projekcie edukacyjnym:
 „Zielona Wiedza dla UTW. Moja planeta bez elektrośmieci.”



UTW Nowa Dęba

Sprawozdanie z działań  przeprowadzonych w ramach akcji „ Moja planeta bez elektrośmieci” przez UTW Nowa Dęba

 

W ramach akcji  nasz UTW przeprowadził kilka działań:


  1. W dniu 15 .04.2013r. w SOK Nowa Dęba  odbył się wykład dla słuchaczy UTW Nowa Dęba  pt. “Zrównoważony  rozwój, szansa i konieczność dla Ziemi i każdego z nas”  przeprowadzony przez ekoAnimatora Teresę Pręga. Było  to wstępne spotkanie  w ramach  projektu  “Zielona wiedza dla UTW”.  Słuchacze zostali zaznajomieni z pojęciami zrównoważonego rozwoju  oraz z zasadami postępowania, aby jak najdłużej utrzymać w dobrej kondycji planetę Ziemię z myślą o przyszłych pokoleniach Wszyscy słuchacze otrzymali książki „Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny- wyzwania XXI wieku”- publikację przekazaną przez Fundację Ziemia i Ludzie.  W czasie dyskusji po wykładzie  ustalono, że  pierwsza akcja elektrozbiórki zostanie  przeprowadzona podczas „Pikniku z rodziną” w dniu 26 maja 2013r.

  2. W dniu  26.05. 2013 podczas ostatniego dnia  „Pikniku z rodziną” organizowanego przez Samorządowy Ośrodek Kultury  przeprowadzona została pierwsza elektrozbiórka, połączona z propagowaniem zasad postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Dzieci otrzymywały „wobblery- kiwaczki”   przypominające o tych zasadach, zaś dzieci przynoszące z dziadkami lub rodzicami baterie  - kredki i jo-jo, przekazane przez Fundację. Zebrano drobny sprzęt AGD oraz baterie.

  3. W dniu 5.06. 2013r. przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne dla dzieci uczęszczających na zajęcia plastyczne  w Klubie Osiedlowym TSM,  związane  tematycznie z Dniem Ochrony Środowiska przypadającym właśnie w dniu 5 czerwca.  W warsztatach plastycznych- prowadzonych przez instruktora  Panią Olę Bernaszewską  uczestniczyła Teresa Pręga, ekoAnimator, wyjaśniając dzieciom zasady postępowania ze zużytymi bateriami i zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Dzieci otrzymały wobblery , przypominające o zakazie wyrzucania ZSEE do śmieci. Rozmowa edukacyjna  zakończyła się rysowaniem przez dzieci plakatów o tematyce ZSEE  oraz uzgodnieniem terminu  zbiórki baterii i sprzętu do dnia 27 czerwca 2013r.  W ramach akcji dla Klubu Osiedlowego zostały przekazane kredki- 18 kpl. W warsztatach plastycznych  uczestniczyło 12 dzieci w wieku 6- 10 lat.

  4. W dniu  6.06. 2013 r. w Gimnazjum nr 1 w Nowej Dębie w ramach obchodów Dnia Ochrony Środowiska   ekoAnimator Teresa Pręga uczestniczyła w zajęciach lekcyjnych prowadzonych przez mgr Annę Brzozowską  i mgr Dariusza Karnata . W trakcie krótkiego wykładu przedstawiono także film „Story of Stuff”- Opowieść o rzeczach. Na prośbę nauczycieli do szkolnej biblioteki zostało przekazanych 15 publikacji „ Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny- wyzwania XXI wieku”. W czasie dyskusji po projekcji filmu ustalono, że w gimnazjum zostanie przeprowadzona elektrozbiórka ZZSE w dniu 27.06.2013r.

  5. Również w dniu 6.06. 2013r  cyklicznie prowadzone przez UTW Spotkania  Czwartkowe poświęcone były tematowi „Moja planeta bez elektrośmieci”. Wykład połączony z prezentacją multimedialną przeprowadziła Teresa Pręga. W  wykładzie uczestniczyło 25 osób.  Pomimo niezbyt licznej grupy słuchaczy, szczególnie po prezentacji filmu „Story of Stuff” wywiązała się ożywiona dyskusja. Podsumowując: uczestnicy stwierdzili, że konieczne jest przeprowadzenie kolejnych spotkań o tej tematyce. W  trakcie spotkania prowadzono  także zbiórkę elektrośmieci- zebrano dwa kartony ZSEE.

 

Ryszard Janczyk- Prezes UTW,  Teresa Pręga- ekoAnimator UTW

 

 

 

 

 

 

 

 



Człowieku, dla odzysku nie ma wieku! W każdym wieku dbaj o Ziemię swą, Człowieku!