Zielona Wiedza dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Zapraszamy Uniwersytety Trzeciego Wieku do wzięcia udziału w projekcie edukacyjnym:
 „Zielona Wiedza dla UTW. Moja planeta bez elektrośmieci.”

BAZA WIEDZY

ADRESY STRON INTERNETOWYCH

www.recykling.pl – strony internetowe poświęcone tematyce odpadowej utworzone przez organizację  pozarządową Nasza Ziemia zajmującą się sprawami ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju i edukacją. Na stronach można znaleźć informacje o różnych typach odpadów i zasadach postępowania z tymi odpadami. Szeroko omawiane są kwestie związane z recyklingiem w tym również takie jak systemy finansowania oraz odpowiedzi na różne związane z tym pytania. Autorzy stron przybliżają aktualne bardzo ważne zagadnienie nowej ustawy „O czystości i porządku w gminach”.

 

www.gios.gov.pl – strony Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Na stronach są dostępne raporty o stanie środowiska oraz informacje dotyczące wprowadzania do obiegu, zbierania oraz recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

 

www.ekologia.pl – portal internetowy poświęcony szeroko ujętym zagadnieniom ekologii i ochrony środowiska.

 

www.eko-fani.pl - portal EKO-FANI poświęcony ochronie środowiska i ekologicznemu stylowi życia. Na stronach znajdują się ciekawostki, gry edukacyjne oraz  artykuły opracowane przez specjalistów. Partnerami portalu są firmy zajmujące się odzyskiem sprzętu elektrycznego i elektronicznego, opakowań oraz biznesu, który podejmuje działania służące ochronie środowiska.

 

Materiały edukacyjne oraz informacje na temat konkursów, zbiórek ZSEE i zużytych baterii znajdują się na stronach organizacji i instytucji zajmujących się edukacją na temat odpowiedzialnego postępowania z ZSEE i zużytymi bateriami.


www.erppolska.pl – strony Europejskiej Platformy Recyklingu- pierwszej paneuropejskiej organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego działającej również w Polsce. Na stronach można znaleźć wykaz punktów zbiórki ZSEE w poszczególnych województwach oraz dowiedzieć się organizowanych zbiórkach, którym towarzyszą happeningi, rozdawanie prezentów także prowadzone są działania edukacyjne dla dzieci. Na stronach znajduje się atrakcyjne strony dla dzieci z informacjami na temat ZSEE i zużytych baterii w postaci ciekawostek i gier. Organizacja od pięciu lat prowadzi popularny w szkołach z terenu całej Polski konkurs edukacyjny „Drugie Życie Elektrośmieci”.

 

www.elektroeko.pl – strony Elektroeko organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Na stronach można znaleźć wiele informacji na temat ZSEE oraz wykaz punktów zbiórki. Na stronach znajdują się odpowiedzi na  „najczęściej zadawane pytania” dotyczące ZSEE. Organizacja prowadzi liczne kampanie – jedną z nich była Wystawa edukacyjna „Dwa światy elektrosmieci” zaprezentowana w roku 2009 w warszawskim Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki, a także w innych miastach min.: Płocku, Tarnowie oraz Koszalinie.

 

www.drugiezycieelektrosmieci.pl strony konkursu „Drugie Życie Elektrośmieci”. Na stronach poza informacjami dla szkół na temat konkursu edukacyjnego (o czym warto poinformować wnuki), znajdują się przydatne informacje dla gmin na temat obowiązków związanych z gospodarką elektrośmieciami w świetle ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.


www.auraeko.pl - strony organizacji odzysku Auraeko. Organizacja jest pomysłodawcą szkolnego konkursu edukacyjnego „Dobre rady na elektroodpady” oraz licznych zbiórek ZSEE.

 

ekograty.pl/co-w-trawie-piszczy - strony przedsięwzięcia edukacyjnego ekoGRATY.
Organizatorem projektu ekoGRATY.pl są firmy REMONDIS Electrorecycling Sp. z o.o. oraz Electro-System S.A. – Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego należąca do grupy REMONDIS.

 


Prowadzenie zajęć na temat na temat zrównoważonego rozwoju oraz problematyki zrównoważonego rozwoju mogą przeprowadzić specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym oraz Fundacji Zielony Horyzont.

www.ucbs.uw.edu.pl strony Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym. Jest to międzywydziałowa jednostka Uniwersytetu Warszawskiego, której powstanie było efektem rodzącego się w kręgach akademickich przekonania, że skomplikowane sprawy środowiska przyrodniczego nie mogą być domeną naukowców jednej tylko dziedziny. Uczenie o środowisku wymaga przedstawienia całości obrazu w wymiarze nie tylko przyrodniczym : biologicznym czy geologicznym ale również społecznym , prawnym ekonomicznym, a nawet etycznym.  Naukowcy z Centrum współpracują z licznymi organizacjami i instytucjami działającymi na rzecz zrównoważonego rozwoju i prowadzącymi edukacje w tym zakresie.

 

www.zielonyhoryzont.org.pl strony Fundacji Zielony Horyzont koordynatora konkursu Drugie Życie Elektrosmieci oraz licznych zbiórek ZSEE połączonych z działaniami edukacyjnymi i happeningami.

Zarejestruj UTW
Strefa dla zarządzających UTW więcej >>>


Człowieku, dla odzysku nie ma wieku! W każdym wieku dbaj o Ziemię swą, Człowieku!