Zielona Wiedza dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Zapraszamy Uniwersytety Trzeciego Wieku do wzięcia udziału w projekcie edukacyjnym:
 „Zielona Wiedza dla UTW. Moja planeta bez elektrośmieci.”



Elektrozbiórka na UTW Ostrzeszów

W imieniu UTW Ostrzeszów dziękujemy za współpracę w projekcie.
Akcja przebiegła sprawnie.
Informacje i zawiadomienia telefoniczne i mailowe były z wyprzedzeniem.
Nie było żadnych kłopotów. Firma odebrała sprzęt w terminie wcześniej umówionym.


Uwagi:
Oceniamy akcję bardzo dobrze, bo temat dotyczący nas wszystkich, "od małego do dużego".
Nie ukrywam, że gadżety były bardzo pomocne, bo każdy oczekiwał coś w zamian, czasami słowa podziękowania to za mało.
Dorośli oczekiwali, że będzie jakaś gratyfikacja dla Uniwersytetu. Pojawiały się pytania: a co my z tego będziemy mieli?
Oczywiście, nie było to regułą. Większość przyniosła sprzęt bezinteresownie. Tłumaczyłam, że to chodzi o edukację i promocję dobrych nawyków segregowania śmieci.
To większości wystarczało.
Faktem jest, że ja miałam możliwość magazynowania sprzętu do czasu odbioru. W przeciwnym razie byłby to kłopot. A w jednym dniu trudno zorganizować wszystko: i zbiórkę i odbiór.


Organizacja takiej imprezy to koszt i zaangażowanie wielu osób. Dlatego w naszej akcji wykorzystałam takie miejsca, gdzie już była frekwencja i stałe terminy spotkań, np. wykłady, sekcje itp. W szkołach bardzo chętnie włączono się do współpracy. Ale gotowe materiału są wskazane.

 


Dziękujemy i pozdrawiamy
W imieniu UTW Ostrzeszów
Beata Cieplik - wiceprezes

 

 

„Moja planeta bez elektrośmieci” – świadomi słuchacze UTW Ostrzeszów
Zapraszamy do zakończenia działań w ramach  projektu „Moja planeta bez elektrośmieci”, organizowanego przez Fundację „Ziemia i Ludzie”, skierowanego do osób dorosłych. W ramach projektu zaplanowana jest edukacja i zbiórka drobnych elektrośmieci  wśród słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku.


Sprzęt kuchenny, grający czy zabawka, nawet narzędzia, aby działać, potrzebują prądu lub baterii, lecz kiedy się psują albo przestają być potrzebne, stają się elektrośmieciami.


Do przygotowanych kartonów będziemy zbierać: telefony, kalkulatory, suszarki, żelazka, gniazdka, laptopy, radia, lampki, wiertarki, małe mikrofalówki, małe odkurzacze, zabawki, golarki, odtwarzacze MP3, piloty, małe  miksery, młynki, kable, itp. małe sprzęty i urządzenia gospodarstwa domowego, baterie paluszki, itp. małe urządzenia.


Uwaga: Nie zbieramy żarówek i świetlówek !!!


Zbiórka odbędzie się dnia 29 kwietnia 2013 r. w poniedziałek, przed zajęciami gimnastycznymi w sali sesyjnej, o godz. 17.00. . Zbiórkę poprzedzi projekcja edukacyjnego filmu: „Opowieść o rzeczach”.


Informacje o elektrośmieciach wszyscy mogli uzyskać z  rozdanej wcześniej publikacji pt. „Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny – wyzwania XXI wieku”, autorstwa Anny Batorczyk, biologa i ekologa z Uniwersytetu Warszawskiego, przygotowanej specjalnie dla słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Opisane tam są procesy , które doprowadziły do powstania urządzeń elektrycznych i elektronicznych, a które w końcu stają się ZSEE, (to w skrócie: zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny), mającymi poważne konsekwencje dla środowiska i funkcjonowania społeczeństw XXI wieku. Piękny plakat przygotowała słuchaczka uniwersytetu, pani Danuta Sokołowska,


Projekt realizowany jest w formie rozszerzonej,  wspólnie z miejscową Szkołą Podstawową nr 2 w Ostrzeszowie i Przedszkolem nr 6 w Ostrzeszowie. Dzięki temu tak ważny temat cywilizacyjny za pośrednictwem osób dorosłych,  w tym także seniorów: Babci i Dziadka,  stanie się inspirującym przekazem dla młodszego pokolenia. W efekcie wspólne rozmowy i odpowiedzialne działania przyczynią się do tego, aby nasza planeta stała się lepszym miejscem do życia dla nas i dla naszych dzieci, wnuków. Uczniowie SP nr 2 prowadzili zbiórkę w szkole w kwietniu, (zdjęcie dołączone) a przedszkolaki przeprowadzą zbiórkę do 10 maja.

Zebrane elektrośmieci  zostaną odebrane w wyznaczonym dniu, przez partnera projektu, firmę ERP Poland.


Dla każdego, kto przyniósł zużyty sprzęt, organizator projektu zapewnił zabawkę ekologiczną i edukacyjne wobblery.


Dziękujemy!
Ekoanimatorka zbiórki z ramienia UTW Ostrzeszów – Beata Cieplik

 

 

 

 

 

 

 

 



Człowieku, dla odzysku nie ma wieku! W każdym wieku dbaj o Ziemię swą, Człowieku!