Zielona Wiedza dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Zapraszamy Uniwersytety Trzeciego Wieku do wzięcia udziału w projekcie edukacyjnym:
 „Zielona Wiedza dla UTW. Moja planeta bez elektrośmieci.”

BAZA WIEDZY

SŁOWNICZEK

Koszt Gospodarowania Odpadami (KGO) - koszty zbierania, przetwarzania, odzysku, w tym recyklingu i unieszkodliwiania ZSEE . o obowiązek przedstawiania w cenie wyrobu „kosztów gospodarowania odpadami” . Celem zamieszczania tej informacji jest podniesienie świadomości ekologicznej konsumentów poprzez informowania w ten sposób o kosztach zagospodarowania i unieszkodliwiania zużytego sprzętu ponoszonych przez wprowadzających sprzęt. podniesienie świadomości ekologicznej konsumentów, informowanych w ten sposób o kosztach zagospodarowania i unieszkodliwiania zużytego sprzętu ponoszonych przez wprowadzających sprzęt.

 

Organizacje odzysku - przejmują zobowiązania od przedsiębiorców wprowadzających na polski rynek produkty, ustawowo podlegające obowiązkowi  odzysku i recyklingu. Przedsiębiorca może samodzielnie realizować ciążący na nim obowiązek odzysku i recyklingu, ale zwykle korzystniejsze jest dla niego (ze względu na pracochłonność, konieczność raportowania, zapewnienie wymaganego poziomu odzysku i recyklingu) przekazanie swoich obowiązków organizacji odzysku.

 

Opłata produktowa – to obowiązkowa opłata dla przedsiębiorców wprowadzający na rynek nowy produkty w opakowaniach (np. produkty spożywcze, sprzęt elektryczny i elektroniczny) oraz urządzenia zawierające ogniwa, baterie, akumulatory, oleje techniczne,  lampy wyładowcze (np. świetlówki),  opony.   Celem opłaty produktowej jest zapewnienie finansowania odpowiedniego poziomu odzysku i recyklingu odpadów, a tym samym  zmotywowanie przedsiębiorców do poszukiwania innych rozwiązań realizacji obowiązku – korzystniejszych dla środowiska, ale także bardziej opłacalnych finansowo dla przedsiębiorcy.

 

Recykling – proces polegający na odzyskiwaniu surowców wtórnych z odpadów w celu ich ponownego wykorzystania w procesie produkcyjnym. Wykorzystywać można w ten sposób, nawet wielokrotnie, substancje zawarte w odpadach lub poszczególne materiały. Stosując recykling ograniczamy wykorzystanie surowców pierwotnych,  co przyczynia się do ochrony naturalnych zasobów.

 

Ślad ekologiczny - to jeden ze wskaźników określających stopień konsumpcji zasobów planety. Jest on mierzony powierzchnią lądu i mórz, potrzebną, aby wyprodukować obecnie wykorzystywane przez nas zasoby i zaabsorbować wytwarzane przez nas zanieczyszczenia. W najnowszym raporcie na temat stanu naszej planety, opublikowanym w 2012 r. przez międzynarodową organizację działającą na rzecz przyrody WWF możemy się dowiedzieć, że mieszkańcy niemalże każdego kraju zwiększyli swój ślad ekologiczny. Rosnący ślad ekologiczny nie idzie w parze z możliwościami odnawiania zasobów naszej planety. Jeżeli chcielibyśmy utrzymać Ziemię w stanie zdolności do odtwarzania zużytych przez ludzi zasobów, przy obecnej liczbie mieszkańców, każdy człowiek mógłby zużywać maksymalnie 1,8 globalnego hektara rocznie. Tymczasem już teraz średnia dla świata wynosi 2,7 globalnych hektarów na osobę. Polak, podobnie jak mieszkaniec innych krajów Europy Zachodniej wykorzystuje dziś ponad 4 hektary, zaś mieszkaniec Stanów Zjednoczonych, powyżej 6 hektarów ! Wzrasta też ślad ekologiczny mieszkańców Chin, które przechodzą gwałtowny okres rozwoju i są jednocześnie najludniejszym krajem świata.

 

WEEE - zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w języku angielskim: Waste Electric and Electronic Equipment

 

ZSEE – zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny

 

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE) jest klasyfikowany w 10 kategoriach:


1. Wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego: chłodziarki, zamrażarki, pralki, suszarki do ubrań, zmywarki, elektryczne kuchenki, piekarniki, mikrofalówki, wentylatory elektryczne, urządzenia klimatyzacyjne, elektryczne urządzenia grzewcze, chłodnicze, wentylacyjne i klimatyzacyjne


2. Małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego: odkurzacze, maszyny do szycia i maszyny dziewiarskie, żelazka, tostery, frytownice, rozdrabniacze, miksery, młynki do kawy, noże elektryczne, urządzenia do pielęgnacji ciała np. suszarki, depilatory, golarki, zegarki, zegary, wagi.


3. Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny: komputery, drukarki, laptopy, Ipady, kopiarki, kalkulatory, terminale, faksy, telefony, telefony komórkowe.


4. Sprzęt audiowizualny: radioodbiorniki, telewizory, dyktafony, magnetofony, kamery i odtwarzacze video, sprzęt video, sprzęt audio , wzmacniacze dźwięku i instrumenty muzyczne.


5. Sprzęt oświetleniowy: świetlówki, żarówki energooszczędne, żyrandole, lampy fluorescencyjnych, lampy wyładowcze oraz pozostałe urządzenia oświetleniowe służące do celów rozpraszania i kontroli światła


6. Narzędzia elektryczne i elektroniczne: wiertarki, piły, maszyny do szycia, wszelkiego rodzaju narzędzia do spawania, skręcania, piłowania, cięcia, nawiercania, robienia otworów, nabijania przyśrubowania lub usuwania nitów, gwoździ, śrub, mielenia, piaskowania, przemiału lub podobnych zastosowań, narzędzia do koszenia trawy lub innych prac ogrodniczych.


7. Zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy: gry wyścigowe, kolejki elektryczne lub tory wyścigowe, kieszonkowe konsole do gier video, gry video, sprzęt sportowy z elektrycznymi lub elektronicznymi częściami składowymi, automaty uruchamiane monetą, banknotem, żetonem itp.


8. Przyrządy medyczne:  sprzęt do radioterapii, sprzęt do badań kardiologicznych, sprzęt do dializoterapii, sprzęt do wentylacji płuc, zamrażarki laboratoryjne i inne elektryczne urządzenia medyczne.


9. Przyrządy do nadzoru i kontroli: czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty, urządzenia pomiarowe i panele kontrolne.


10. Automaty do wydawania: napojów, słodyczy oraz bankomaty.

Zarejestruj UTW
Strefa dla zarządzających UTW więcej >>>


Człowieku, dla odzysku nie ma wieku! W każdym wieku dbaj o Ziemię swą, Człowieku!